Strona główna » Aktualności » Wisła Kraków: Bezpieczeństwo kibiców jest najważniejsze

Wisła Kraków: Bezpieczeństwo kibiców jest najważniejsze

Data publikacji: 05-03-2014 09:57



Szanowni Państwo, Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków 3 marca 2014 roku przesłało nam pismo, którego zasadniczy fragment cytujemy:


    „Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków pragnie wyrazić swoje oburzenie decyzją Wisły Kraków SA dotyczącą nałożenia swoistego zakazu stadionowego na kibiców z sektora C, którzy uczestniczyli w meczu derbowym i odebrania im możliwości wejścia na najbliższy mecz z Ruchem Chorzów.

    W związku z tym, że nie jest prawdą jakoby powyższa kara wynikała z decyzji Komisji Ekstraklasy, wnosimy o jej uchylenie. Przypominamy, że nie ma w polskim prawie odpowiedzialności zbiorowej, a tego typu decyzja nie posiada żadnego uzasadnienia prawnego”
.

W odpowiedzi na pismo SKWK pragniemy podkreślić, że jesteśmy zaniepokojeni wydarzeniami, które miały miejsce podczas derbowego spotkania, dlatego z pokorą przyjęliśmy karę nałożoną na nas przez Komisję Ligi o zamknięciu trybuny C. Jest to kara sprawiedliwa, niestety jej skutki muszą ponieść wszyscy kibice, którzy zasiadali na trybunie C, kara ta bowiem nie została nałożona na krzesełka i materialną część stadionu, lecz na osoby, które dopuściły się czynów niezgodnych z obowiązującym prawem.

Obowiązujące nas wszystkich prawo to nie tylko decyzja Komisji Ligi. Podstawowym dokumentem, zawierającym przepisy, do których stosować się muszą organizatorzy i uczestnicy imprezy sportowej jest Regulamin Stadionu im. Henryka Reymana. Każdy kibic, kupując bilet lub karnet, zawiera z Wisłą SA „umowę”, która zobowiązuje go, po przekroczeniu bram stadionu, do przestrzegania zasad określonych regulaminem obiektu. Wisła Kraków SA jako organizator i gospodarz meczu jest odpowiedzialna za warunki, w których przebiega spotkanie, a przede wszystkim za bezpieczeństwo uczestników imprezy, a tych było na stadionie podczas spotkania derbowego prawie 29 000, kibice zaś mają obowiązek zastosować się do Regulaminu.

Każdy obiekt na świecie, w którym gromadzą się ludzie, począwszy od sal szkolnych, przez ośrodki kultury, estrady, kina, teatry, laboratoria, szpitale po sportowe areny może być użytkowany pod warunkiem posiadania i respektowania regulaminu obiektu! I nie ma odstępstwa od tej koniecznej zasady, regulamin nie jest martwą literą prawa. Łamanie przepisów objętych regulaminem wiąże się z tworzeniem sytuacji niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu użytkowników obiektu oraz powoduje naruszanie ich dóbr osobistych.

Regulamin Stadionu im. Henryka Reymana określa / na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62, poz. 504) oraz zmianach ( Dz. U z 2010 r. nr 152 poz. 1021) Dz. U z 2010 r. nr 127 poz.857 ) Dz. U z 2011 r. nr 217 poz. 1280 ) dokładnie, które z zachowań kibiców są niedopuszczalne, gdyż stanowią zagrożenie bezpieczeństwa uczestników imprezy masowej. Na końcu zamieszczamy wybrane fragmenty, Regulamin w całości znajduje się na stronie internetowej Klubu, ale przede wszystkim na bramkach wejściowych na stadion.

Wisła Kraków dba o bezpieczeństwo wszystkich swoich kibiców, mając na celu ich wspólne dobro, dlatego zachowanie fanów z sektora C, czyli pomoc w ukryciu tożsamości osób odpalających race poprzez rozwinięcie tzw. „sektorówki” i możliwość powtórzenia tychże działań na kolejnym spotkaniu przy Reymonta 22, sprawiły, iż klub zdecydował się prewencyjnie nie przesadzać kibiców z sektora C na inne sektory zgodnie z decyzją Komisji Ligi. Działania takie nie tylko umożliwia, ale też nakazuje ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych Art. 15., punkt 3, w którym czytamy:

Organizator meczu piłki nożnej lub podmiot przez niego uprawniony do dystrybucji odmawia sprzedaży biletu wstępu lub innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim:
1) osobie, wobec której zostało wydane orzeczenie:
a) zakazujące wstępu na imprezę masową,
b) zobowiązujące do powstrzymania się od przebywania w miejscach przeprowadzania imprez masowych, wydane przez sąd wobec skazanego
w związku z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności albo wobec nieletniego na podstawie art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.3));
2) osobie, wobec której zastosowano zakaz klubowy lub zakaz zagraniczny;
3) osobie, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w miejscu i w czasie trwania imprezy masowej może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa imprezy masowej.

Władze Wisły Kraków równie mocno, co wydarzenia na trybunie C, martwi zachowanie członków Stowarzyszenia Kibiców Wisły Kraków, którzy swoimi anonimowymi artykułami nawołują do konfrontacji pomiędzy kibicami a Klubem. Jak łatwo wymykają się spod kontroli zdarzenia, mogliśmy obserwować w ostatnich tygodniach na stadionach ekstraklasy. Wystarczy najdrobniejsze zarzewie lub prowokacja. Do dziś Zarząd SKWK nie napiętnował zachowań z meczu derbowego.

Przypominamy też, że nadrzędnym i obowiązującym dokumentem prawnym dla SKWK jest Statut Stowarzyszenia, w którym określone zostały jego cele:
„Stowarzyszenie o nazwie „STOWARZYSZENIE KIBICÓW WISŁY KRAKÓW" zwane dalej „Stowarzyszeniem" jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem mającym na celu skupienie sympatyków i kibiców „WISŁY KRAKÓW" w aktywnie działającą organizację, nawiązanie wzajemnych bezpośrednich kontaktów z podobnymi stowarzyszeniami w Polsce i za granicą oraz innymi organizacjami, popularyzowanie i upowszechnianie barw, historii oraz osiągnięć sportowych „WISŁY KRAKÓW", a także współdziałanie w organizacji kulturalnej widowni oraz przodowanie w zespołowym, kulturalnym dopingu na wszystkich zawodach sportowych z udziałem drużyn „WISŁY KRAKÓW".

Szanowni Państwo, Kibice, wspólnie z Wami tworzymy historię i najlepsze widowiska sportowe w Polsce, budujemy jedną wielką rodzinę wiślacką. Za nami praca wielu pokoleń wiślaków, kilkanaście tytułów mistrza kraju, determinacja tych, którzy walczyli o przetrwanie klubu w okresie niewoli narodowej i determinacja tych, którzy przywrócili białą gwiazdę na koszulki i nadzieję na profesjonalny futbol pod Wawelem. Miejmy wspólny cel, wspólną radość i sukces. Wikłanie się we wzajemne utarczki i niepotrzebne dyskusje nie sprzyja przezwyciężaniu kłopotów, które w ostatnich latach spiętrzyły się przed nami.

Bardzo prosimy o uważną analizę całego Regulaminu obiektu sportowego przy Reymonta 22. Ten regulamin to nasze wspólne zobowiązanie prawne i gwarancja bezpieczeństwa.

Pozostaje nam mieć nadzieję, że w sobotę najważniejszym dla nas wydarzeniem będzie jedynie mecz piłkarski pomiędzy drużyną Białej Gwiazdy a Ruchem Chorzów.

Niech naszym wzajemnym relacjom emocje towarzyszą wyłącznie podczas dopingowania Białej Gwiazdy, w pozostałych sytuacjach winniśmy sobie wzajemną lojalność, rozsądek, życzliwość, wspieranie. Racją stanu dla Wisły Kraków SA i dla SKWK jest takie właśnie zachowanie.

Wybrane fragmenty Regulaminu obiektu sportowego przy Reymonta 22:

§ 12


Zabrania się wnoszenia i posiadania na terenie obiektu, w szczególności:

2) materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych oraz substancji o podobnym działaniu oraz wszelkiego rodzaju materiałów pożarowo niebezpiecznych;
(…)
6) materiałów, zawierających treści rasistowskie, polityczne, ksenofobiczne, lub wulgarne oraz tak zwanych wlepek.
7) pojemników do rozpylania gazu, substancji żrących lub farbujących;
8) przedmiotów, które z uwagi na swe kształty lub/i rozmiary nie mogą być schowane pod siedzenie;
9) trąbek, wuwuzeli oraz instrumentów z napędem mechanicznym lub elektrycznym.
10) wskaźników laserowych;
11) materiałów reklamowych za wyjątkiem dopuszczonych za pisemną zgodą organizatora imprezy/ właściciela/ zarządcy/ użytkownika obiektu;

§ 13


1. Zabrania się:
3) rzucania przedmiotami, mogącymi stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dla osób znajdujących się na terenie obiektu;
4) głoszenia i wywieszania haseł o treściach obscenicznych, wulgarnych i rasistowskich, nawoływania do waśni na tle narodowościowym, religijnym, społecznym, itp.;
5) używania elementów odzieży lub przedmiotu do zakrycia twarzy celem uniemożliwienia lub utrudnienia identyfikacji;

§ 14


1. Osoby naruszające postanowienia niniejszego regulaminu mogą być usunięte z terenu obiektu.
2. Wobec sprawcy naruszenia regulaminu organizator imprezy masowej będącej meczem piłki nożnej może stosować zakaz klubowy, polegający na zakazie uczestnictwa w kolejnych imprezach masowych przeprowadzanych przez tego organizatora. Od zastosowania zakazu klubowego osobie ukaranej służy prawo do złożenia odwołania do właściwego podmiotu prowadzącego rozgrywki w terminie i w trybie przez niego określonym.

§ 15


1. Właściciel/zarządca/ użytkownik obiektu/ organizator imprezy masowej przeprowadzanej na obiekcie zastrzega sobie prawo dochodzenia odszkodowania za wyrządzone na obiekcie szkody, w tym także naruszenie dobrego wizerunku.

Prezes Zarządu Wisły Kraków SA, 

Jacek Bednarz



do góry strony