Strona główna » Aktualności » Statystyczne podsumowanie rundy zasadniczej Lotto Ekstraklasy

Statystyczne podsumowanie rundy zasadniczej Lotto Ekstraklasy

Data publikacji: 11-04-2018 10:23



Rywalizacja podczas 30. kolejki LOTTO Ekstraklasy zakończyła pierwszy etap ligowych rozgrywek sezonu 2017/18. W sobotę ostatecznie poznaliśmy drużyny, które znalazły się odpowiednio w grupie mistrzowskiej i spadkowej. Koniec sezonu zasadniczego to czas analiz i zestawień. Przed rozpoczęciem zmagań sztab szkoleniowy, kibice i sami zawodnicy zapewne poświęcą choćby chwilę na przegląd liczb, które były udziałem Wisły Kraków przez ostatnie 9 miesięcy. Zapraszamy na statystyczne podsumowanie pierwszych 30 spotkań w wykonaniu Naszego klubu! 

Indywidualnie...

Piłkarzem który wystąpił w największej ilości spotkań jest Carlos López. Hiszpański snajper pojawił się na murawie we wszystkich 30 meczach, spędzając na boisku łącznie 2,655 minut. Drugi w tej klasyfikacji Maciej Sadlok rozegrał o dwa pojedynki mniej, co przełożyło się na 2,520 minut. Podium uzupełnia Rafał Boguski, na którego trener postawił łącznie 25 razy, a „Boguś” na płycie boiska przebywał 1,746 minut. Natomiast jeżeli spojrzymy jedynie na czas spędzony na murawie, pierwsza dwójka pozostanie bez zmian, a miejsce 33-latka zajmie Zoran Arsenić, który w 24 występach zgromadził o 284 minuty więcej. 
 
Najbardziej interesującą statystyką są bez wątpienia bramki i asysty. Najlepszym strzelcem Wisły, jak i całej Ekstraklasy jest aktualnie Carlitos. Iberyjski napastnik 21 razy pokonał bramkarzy rywali, na co składa się także 5 wykorzystanych (z 6 podyktowanych) rzutów karnych. Co ciekawe, wszystkie trafienia zdobył wyłącznie prawą nogą. Dzieląc liczbę strzelonych goli przez liczbę minut spędzonych na boisku, możemy zauważyć, że nasz atakujący trafia do bramki przeciwników średnio co 127 minut. Atakujący Białej Gwiazdy oddał łącznie 95 strzałów, z których 52 były celne, co daje niemal 55% skuteczność. Naszą drugą najbardziej skuteczną strzelbą jest rodak Lópeza, Jesús Imaz, który na swoje konto zapisał 7 trafień. Pierwszym asystentem po rundzie zasadniczej został Carlitos. Urodzony w Alicante 27-latek zanotował 6 ostatnich podań, wyprzedzając drugiego na tej liście Arsenicia o jedną asystę. 
 
Krakowianie faulowali swoich przeciwników 437 razy, podczas gdy rywale popełnili 386 przewinień na piłkarzach Białej Gwiazdy. Zawodnikiem najczęściej karanym przez sędziów był Pol Llonch. Środkowy pomocnik 8 razy kończył spotkanie z żółta kartką na koncie. Siedmiokrotnie napominanym przez arbitrów był Maciej Sadlok, natomiast jedno „żółtko” mniej na swoim koncie ma Głowacki. „Głowa” jako jedyny z obecnej kadry opuścił murawę w konsekwencji dwóch żółtych kartoników, podczas gdy tylko Arsenić został przedwcześnie odesłany do szatni na skutek otrzymania bezpośredniej czerwonej kartki. 
 
Zawodnikiem najczęściej wchodzącym z ławki został Tibor Halilović. Chorwacki pomocnik w 13 spotkaniach pełnił rolę zmiennika graczy wyjściowej jedenastki. Z kolei najchętniej zmienianym piłkarzem był Rafał Boguski, który na 27 rozegranych meczów tylko dwukrotnie spędził na murawie pełne 90 minut. Sędziowie najczęściej przerywali grę po zagraniach Macieja Sadloka (41), który był też najczęściej faulowanym zawodnikiem Wisły – po wejściach rywali w 28-letniego obrońcę, odgwizdano 40 przewinień.

I drużynowo...
 
W tym sezonie na boisku pojawiło się 30 graczy reprezentujących 10 różnych narodowości. Kadra krakowskiego klubu aktualnie składa się z 35 zawodników, z których 19 to Polacy, a drugą najliczniejszą w tym zestawieniu nacją są Hiszpanie, których pod Wawelem jest aż 6. Najstarszym i oczywiście najbardziej doświadczonym zawodnikiem zespołu jest 39-letni Arkadiusz Głowacki, natomiast najmłodszym zgłoszonym do rozgrywek piłkarzem jest Kamil Broda liczący tylko 16 wiosen - co sprawia, że między nim, a naszym kapitanem, są aż 23 lata różnicy. 
 
Wisła Kraków przewodziła w ligowej tabeli przez 2 kolejki. Wiślacy w 30 kolejkach zdobyli 44 punkty, co daje średnią 1,47 punktu na mecz. Na własnym stadionie krakowianie uzyskali 24 oczka, pozostałe 20 uzyskując w delegacji. Nasi piłkarze strzelili łącznie 41 bramek (średnia na mecz 1,37), natomiast rywale do bramki Wisły trafili 36-krotnie (1,2 gola na mecz). 
 
Zawodnicy z Reymonta 61 razy dali się złapać w pułapkę ofsajdową, 56-krotnie rewanżując się oponentom w ten sam sposób. Sześciokrotnie Wiślacy obijali obramowanie przeciwnej bramki, a wszystkie 6 strzałów w słupek lub poprzeczkę był dziełem Carlitosa. Zawodnicy krakowskiej Wisły średnio w ciągu spotkania oddają ponad 11 strzałów, z których ponad 4 są celne. Natomiast uderzenia zza pola karnego stanowią 40% wszystkich strzałów, a 27% z nich trafia w światło bramki. Dotychczas piłkarze Wisły wywalczyli 154 rzuty rożne, po których padły 3 trafienia. 
 
Średnia frekwencja podczas domowych spotkań wyniosła 13903 kibiców, natomiast meczem, na którym pojawiło się najwięcej fanów, był pojedynek z Legią - na stadionie przy ulicy Reymonta 20 pojawiło się wtedy około 33 tysiące wspierających Białą Gwiazdę.
 
Michał Stompór
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA


do góry strony