Strona główna » Aktualności » Rozbić szklany sufit – Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Rozbić szklany sufit – Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Data publikacji: 06-11-2014 16:20



Małopolski Związek Piłki Nożnej, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej oraz Koło Prawa Sportowego TBSP UJ zorganizowali dziś w Auditorium Maximum pierwszą interdyscyplinarną konferencję poświęconą barierom, na które napotykają młodzi polscy piłkarze na swojej drodze.

Fot. Adam Koprowski Fot. Adam Koprowski

Celem Konferencji jest znalezienie odpowiedzi na pytania: Jakie to przeszkody? Dlaczego nie potrafimy ich przezwyciężyć? Jakie działania podjąć, by sytuacja młodych piłkarzy uległa poprawie?



Debata ta została podzielona na trzy panele: prawo, szkolenie, zarządzanie, w trakcie których zaproszeni eksperci spojrzą na omawiane zjawisko z różnych perspektyw. Panel PRAWO obejmuje dyskusję nie tylko o obecnie istniejących barierach prawnych, ale także o nowatorskich rozwiązaniach, które mogłyby pomóc młodym polskim piłkarzom. Panel SZKOLENIE dotyczy tych wszystkich przeszkód, których źródło tkwi w procesie rozwoju młodego zawodnika – zarówno rozwoju fizycznym (np. motoryka, technika), jak i intelektualnym (np. psychologia, taktyka). Podczas panelu ZARZĄDZANIE eksperci przeprowadzą analizę struktury organizacyjnej polskiego sportu i aktualnych zjawisk w tym zakresie – rozwój ruchu akademii piłkarskich oraz postępującą komercjalizację sportu.

Swój wkład w znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania miała także Wisła Kraków. W panelu poświęconym szkoleniu głos zabrali: Członek Rady Nadzorczej Wisły Kraków SA – dr Władysław Szyngiera oraz asystent trenera Franciszka Smudy – trener Marcin Broniszewski. Natomiast w panelu poświęconym prawu sportowemu głos, jako ekspert, zabrał także prawnik Wisły Kraków – Jarosław Bączyk, dyrektor działu prawa sportowego Instytutu Prawa Gospodarczego w Katowicach. 



„Polski Związek Piłki Nożnej wyznacza kierunki, jakie powinny obowiązywać w szkoleniu. Wynikają one między innymi z przynależności do UEFA. Dlatego PZPN obliguje kluby oraz akademie piłkarskie do tworzenia infrastruktury dla młodzieży oraz do wdrażania odpowiednich systemów szkolenia najmłodszych adeptów futbolu. PZPN, wprowadzając np. zmiany w rozgrywkach, może wymusić także zmiany w codziennej pracy z zawodnikami, czyli modyfikacje w treningach. Młodzi piłkarze, grając w zespołach czteroosobowych na małych przestrzeniach, uczą się bardzo dobrze wykorzystywać pole gry, piłka nożna staje się coraz bardziej techniczna. Opanowanie wysokich umiejętności w tym zakresie przekłada się potem na jakość i możliwość gry w seniorskiej drużynie. Podczas meczu dochodzi bowiem do sytuacji, w której zawodnik grający na danej pozycji ma obok siebie właśnie trzech piłkarzy ze swojej drużyny, i to z nimi kreuje grę i akcje ofensywne” – twierdzi Marcin Broniszewski. „Podczas tej konferencji trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące skuteczności i efektywności polskiego systemu szkolenia młodych piłkarzy” – podsumowuje szkoleniowiec Białej Gwiazdy.



Biuro Prasowe Wisły Kraków SA



do góry strony