Strona główna » Aktualności » Po zwycięstwo w Derbach Krakowa!

Po zwycięstwo w Derbach Krakowa!

Data publikacji: 17-03-2019 10:29W zdecydowanie najbardziej interesującym spotkaniu 26. kolejki Lotto Ekstraklasy na boisku przy ulicy Reymonta dojdzie do już 200. Derbów Krakowa, a pierwszy gwizdek sędziego Tomasza Kwiatkowskiego zabrzmi o godzinie 18.00.

Fot. Przemek Marczewski Fot. Przemek Marczewski

Zarówno Wisła, jak i Cracovia, zwyciężyły w swoich ostatnich ligowych meczach. Wiślacy, po hat-tricku Krzysztofa Drzazgi, zdemolowali kielecką Koronę 6:2, natomiast Pasy skromnie pokonały beniaminka z Sosnowca 2:1. Obie drużyny dzielą 3 pozycje w ekstraklasowej tabeli - zespół prowadzony przez Michała Probierza aktualnie zajmuje 7. pozycję, a podopieczni Macieja Stolarczyka, mimo najlepszych statystyk ofensywnych naszej ligi, okupują 10. lokatę, tracąc do derbowego rywala 4 punkty. 

111 lat Świętej Wojny
 
Pojedynek trzynastokrotnych z pięciokrotnymi mistrzami Polski budzi zainteresowanie szerszej publiki już od ponad 112 lat. Pierwsze starcie krakowskich klubów miało miejsce 20 września 1908 roku i zakończyło się remisem 1:1. Na kartach historii zapisało się wiele pamiętnych spotkań, jak choćby to o tytuł najlepszej drużyny I ligi w pierwszym jej sezonie po zakończeniu II wojny światowej. Do rozstrzygnięcia zmagań ówczesnej najwyższej klasy rozgrywkowej konieczne było rozegranie meczu na neutralnym terenie, a na arenę decydującej batalii wybrano stadion Garbarni. Zwycięzcą „finału” okazała się drużyna Cracovii i to ona sięgnęła po złoty medal w 1948 roku. Dla Pasów tamten tytuł okazał się ostatnim większym sukcesem w ich piłkarskich dziejach, a nasi odwieczni rywale od 70 lat czekają na powiększenie swojego dorobku o najważniejsze ligowe trofeum. 
 
Najwyższy wynik, jakiego świadkami byli kibice rywalizujących drużyn, padł w rozgrywkach okupacyjnych mistrzostw Krakowa (1940 rok). Wiślacy rozgromili przeciwnika zza miedzy aż 7:1, a zdecydowanie najlepszym graczem tamtego starcia okazał się Kazimierz Obtułowicz, który sześciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Jednak w pamięci nie tylko młodszych kibiców, ale także w najbardziej aktualnej historii złotymi zgłoskami zapisał się wynik pojedynku z grudnia 2017 roku. Podopieczni Radosława Sobolewskiego czterokrotnie trafiali do siatki Adama Wilka, sprawiając w ten sposób urodzinowy prezent swojemu trenerowi. Wisła na stadion przy ulicy Kałuży wróciła w październiku ubiegłego roku, kontynuując serię zwycięskich derbów. Dubletem popisał się Jesús Imaz, a Wiślacy  po raz 3 z rzędu udowodnili wyższość nad drugim z krakowskich klubów. 
 
Niedzielne starcie zapowiada się niesamowicie emocjonująco. Doskonałe warunki atmosferyczne, profesjonalnie przygotowana murawa, trybuny pełne wiernych kibiców, a na boisku dwaj odwieczni rywale - Wisła i Cracovia. Świętej Wojny nikomu nie trzeba przedstawiać, nikogo też nie trzeba na nią zapraszać - widzimy się na Reymonta!
 
Michał Stompór 
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
 


do góry strony