Strona główna » Aktualności » Kartka z kalendarza: 114 lat temu urodził się Aleksander Pychowski

Kartka z kalendarza: 114 lat temu urodził się Aleksander Pychowski

Data publikacji: 03-11-2017 09:00



Aleksander Pychowski to członek złotej drużyny Wisły, Mistrz Polski z 1927 i 28 roku. Przez niemal 10 lat był filarem wiślackiej defensywy. Jak to możliwe, że drobny, niski i słabowidzący zawodnik był postrachem napastników? 


Aleksander Pychowski urodził się 3 listopada 1903 roku w Krakowie. W piłkę nożną zaczął grać w drużynie Polonii, potem przez 3 lata reprezentował Cracovię. W 1924 roku przeniósł się do Wisły, czemu towarzyszył swoisty skandal: pojawiły się oskarżenia, że piłkarz kierował się względami materialnymi. Miał bowiem otrzymać od Wisły pomoc w znalezieniu mieszkania, czego odmawiano mu w Pasach. W ówczesnych czasach sport był całkowicie amatorski i taki zarzut był poważnym oskarżeniem. Pychowski stanowczo temu zaprzeczył i w specjalnym oświadczeniu dla prasy motywował swój ruch niezdrową atmosferą panującą w Cracovii. Defensor wspominał o braku koleżeństwa i solidarności, o niesłusznym zrzucaniu winy za przegrane na pojedynczych zawodników i o tym, że niewielkie grono działaczy żydowskiego pochodzenia ma nieproporcjonalnie duży wpływ i działa na szkodę klubu. 

Tak czy inaczej, transfer Pychowskiego wywołał dużo zamieszania i odbił się szerokim echem w środowisku piłkarskim. Gdy emocje związane z tymi przenosinami ostygły, Pychowski zaczął udowadniać swoją piłkarską klasę. Po roku gry w rezerwach awansował do pierwszej drużyny Wisły, szybko też otrzymał powołanie do reprezentacji Polski. W 1926 roku sięgnął z Białą Gwiazdą po Puchar Polski, w kolejnych dwóch sezonach zdobył zaś Mistrzostwo Kraju. 

Piłkarz-patriota
 
Aleksander Pychowski był niskiego wzrostu i drobnej budowy ciała (166 cm, 65 kg). Na dodatek był krótkowzroczny, na boisku musiał występować w okularach. W ocenie komentatorów był wolny i nie wyróżniał się technicznie. Jak to więc możliwe, że był jednym z najlepszych polskich obrońców swoich czasów? Kluczowy tutaj był zmysł taktyczny Pychowskiego. Filigranowy obrońca znakomicie czytał grę i świetnie się ustawiał, przewidując zamiary przeciwnika. „W chwili niebezpieczeństwa znajduje się on zawsze tam, gdzie by chciał go widzieć zwolennik jego klubu” - pisał Przegląd Sportowy w 1931 roku. Co ciekawe, partnerem Pychowskiego w obronie był zwykle Emil Skrynkowicz, zawodnik słusznej postury, grający fizycznie i twardo, ale słabszy taktycznie. Żartowano, że dopiero połączenie ich najlepszych cech dałoby jednego pełnowartościowego obrońcę, tymczasem dzięki znakomitemu zgraniu i uzupełnianiu się, para Pychowski-Skrynkowicz sprawiała kłopoty każdemu napastnikowi. 
 
Aleksander Pychowski w latach 1927-35 rozegrał 134 ligowe mecze dla Wisły. Z zawodu był urzędnikiem sądowym, jego wielką pasją było zaś... kolekcjonowanie zegarów. Pychowski zginął w tragicznych okolicznościach. W czasie wojny był silnie zaangażowany w działalność konspiracyjną, 20 października 1943 roku popełnił samobójstwo obawiając się aresztowania przez Gestapo. Niemcy obstawili wtedy budynek, w którym Pychowski mieszkał. Dopiero później okazało się, że okupant poszukiwał tego dnia kogoś innego. 
 
Więcej informacji o Aleksandrze Pychowskim znaleźć można na stronach Internetowej Encyklopedii historiawisly.pl.
 
historiawisly.pl
Biuro Prasowe Wisły Kraków SA
 


do góry strony